Wydarzenia - Kultura

Literatura dla wszystkich. Spotkanie z książką mówioną z audiodeskrypcją. "Empuzjon" Olgi Tokarczuk. 23 października.

Kolorowa grafika: Po lewej stronie zdjęcie Justyny Szafran. Obok niej unosi się książka Olgi Tokarczuk „Empuzjon”. Po prawej napisy: Literatura dla wszystkich. Spotkania z książką mówioną. Olga Tokarczuk „Empuzjon”. Czyta Justyna Szafran. Dwudziesty trzeci października dwa tysiące dwadzieścia dwa, godzina jedenasta, Odra Centrum, wybrzeże Juliusza Słowackiego pięć be. Poniżej różowy pasek: Na nim logotypy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Katarynka, Odra centrum, Wrocław Miasto Literatury Junesko, Rok Dobrych Relacji dwa tysiące dwadzieści dwa.

Zapraszamy na czytanie w ramach projektu „Literatura dla Wszystkich”. Specjalnie dla nas Justyna Szafran przeczyta fragmenty powieść „Empuzjon” Olgi Tokarczuk. Spotkanie z książką mówioną będzie dostosowane za pomocą audiodeskrypcji. Miejsce czytania jest częściowo dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową – ze względu na wysokie i strome zejście zalecamy przyjście z asystentem. Użytkowników wózków elektrycznych prosimy o kontakt przed rezerwacją miejsca.

„Empuzjon” to najnowsza powieść Olgi Tokarczuk – pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla! Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne. Olga Tokarczuk w „Empuzjonie” odsłania przed czytelnikami prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić.

Zapraszamy do zapisów pod mailem kontakt@fundacjakatarynka.pl oraz telefonicznie pod numerem 725 211 301 lub 797 122 452.

Gdzie?
Odra Centrum
wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B

Kiedy?
23 października
godzina 11

Dojazd
Przystanek: Urząd wojewódzki (Impart)
Tramwaje: 4, 16, 33, 70
Autobusy: D, 145, 146, 149

Przystanek: Most Grunwaldzki
Tramwaje: 4, 16, 33, 70
Autobusy: D, 145, 146, 149

O książce:
Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”. Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny? Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy. Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

O lektorce:
Justyna Szafran to aktorka i piosenkarka, laureatka wszystkich nagród (I Nagrody, Nagrody Publiczności, Nagrody Dziennikarzy) XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecnie członkini jury Przeglądu. Wielokrotnie nagradzana za twórczość muzyczną i sceniczną m.in.: Stypendium Artystycznym władz miasta Poznania, Medalem Młodej Sztuki, Nagrodą Honorową Miasta Wrocław „Wratislavia Grato Animo”, Nagrodą władz miasta Kalisza, Nagrodą Publiczności na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Piaf, Specjalną Nagrodą Organizatora na 7. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie za spektakl Rzecze Budda Chinaski. Występuje na deskach Teatru Capitol.

Projekt Literatura dla Wszystkich. Spotkania z książką mówioną jest organizowany w ramach programu rządowego Promocja Literatury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego