Projekty - Spacer

Spacery po Wrocławiu 2023

Uczestnicy spaceru po ulicy szewskiej z audiodeskrypcją. Po prawej stronie zdjęcia Ewa Pluta z mikrofonem i nadajnikiem, po lewej osoby niewidzące i na wózkach z odbiornikami i słuchawkami na uszach.

We współpracy z Wydziałem Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia Fundacja Katarynka zorganizowała w 2023 roku kolejne oprowadzania po najciekawszych zakątkach Wrocławia.

Od lipca do września zorganizowaliśmy cykl spacerów w czterech częściach miasta. Oprowadzania były kierowane do osób z niepełnosprawnościami: dla osób niewidomych i słabowidzących zaproponowaliśmy spacery z audiodeskrypcją, a dla g/Głuchych i słabosłyszących – z tłumaczeniem migowym, pętlami indukcyjnymi i dodatkowym nagłośnieniem. Trasa spacerów była w większości dostosowana dla osób poruszających się na wózkach. W oprowadzaniach uczestniczyi również pełnosprawni mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia.

Naszą przewodniczką była Ewa Pluta. Audiodeskryptorka Fundacji Katarynka, historyczka sztuki, rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia, działaczka Fundacji Sztuki Art Transparent, kuratorka Przeglądu Sztuki Współczesnej SURVIVAL, absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych z zakresu dokumentacji i promocji dziedzictwa kulturowego. Prowadzi oprowadzania po muzeach, wystawach i mieście, które kieruje do osób z niepełnosprawnościami.

Zorganizowane działania zaangażowały odbiorców z niepełnosprawnościami w działania plenerowe i muzealne wzbogacające wiedzę na temat lokalnej historii, społeczeństwa i środowiska, pozwoliły na wielozmysłowy odbiór dzieł sztuki, budynków istotnych z powodów architektonicznych i historycznych, a także lokalnej przyrody.

W oprowadzaniach uczestniczyło od 20 do 35 osób.

Krzycka enklawa willowa

1 lipca z PJM i pętlą indukcyjną, 2 lipca z audiodeskrypcją.

Południowa część dzielnicy Krzyki to jedno z największych w Polsce osiedli zabytkowych willi. Te skarby architektury, utopione w zielni i kwiatach, są świadkami niezwykłych historii związanych z tą dzielnicą. Przed wojną okazałe wille zamieszkiwali wrocławscy przedsiębiorcy, kolekcjonerzy sztuki, lekarze i urzędnicy. Większość z nich miała żydowskie korzenie. Ich rezydencje otaczały piękne ogrody, a wnętrza wypełniały działa sztuki.

Nadodrzańskie klimaty

5 sierpnia z PJM i pętlą indukcyjną, 6 sierpnia z audiodeskrypcją.

Przez wiele lat wrocławskie osiedle Nadodrze, położone tuż za mostem Uniwersyteckim, nie było częstym celem spacerów. Wizytę w tej części miasta uważano za dość niebezpieczną przygodę. Tymczasem współczesne Nadodrze to prawdziwa perełka architektury czynszowych kamienic z ich oszałamiającymi dekoracjami oraz unikatowymi historiami o ludziach, dla których były domem.

Od mostu Zwierzynieckiego do Hali Stulecia

9 września z PJM i pętlą indukcyjną, 10 września z audiodeskrypcją.

Most Zwierzyniecki łączący brzegi Starej Odry uchodzi za najpiękniejszą rzeczną przeprawę we Wrocławiu. Bywał też romantycznym bohaterem filmów. Od niego już tylko kawałek do wrocławskiego ZOO i do jednego z najsłynniejszych symboli miasta – monumentalnej Hali Stulecia. Jej budowa w  latach 1911 – 1913 był chyba największą przygodą architektoniczną w dziejach Wrocławia. Dziś to jedyny wrocławski zabytek na liście światowego Dziedzictwa UNESCO, który w weekendy odwiedzają mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia oraz turyści. Z halą sąsiaduje jedna z najdłuższych w Europie pergol. A pobliski park kryje dwie zaskakujące architektoniczne niespodzianki z różnych okresów historycznych.

Ulica Szewska – ulica, która łączy

30 września z PJM i pętlą indukcyjną, 1 października z audiodeskrypcją.

Ulokowana w bliskim sąsiedztwie Rynku, należy do najstarszych ulic we Wrocławiu. Liczy sobie już ponad 800 lat. Ma zaledwie kilometr, ale jej zróżnicowana zabudowa, pełna zabytków architektury, odzwierciedla długą historię samego miasta. Średniowieczne kościoły sąsiadują tu z budynkami wzniesionymi w 21. wieku. Zwiedzanie Szewskiej to prawdziwa miejska przygoda – można wejść do podwórek z ciekawymi płaskorzeźbami, odwiedzić uliczną galerię, pogłaskać figurkę kota, spotkać czarownicę.