Projekty - Kultura

Otwieramy Pracownię Dostępnej Kultury. Wesprzyj działania na rzecz dostępności z Fundacją Katarynka.

Kolorowe zdjęcie z jednego z czytań sensorycznych. Grupa ludzi siedzi w sali w Odra Centrum.

We Wrocławiu nie istnieje miejsce, gdzie dostępność byłaby na pierwszym miejscu. Dlatego otwieramy Pracownię Dostępnej Kultury. Nasz lokal znajduje się przy ulicy Energetycznej 10A we Wrocławiu.

Pracownia Dostępnej Kultury będzie:

• miejscem organizacji wydarzeń dla osób ze szczególnymi potrzebami
  • siedzibą naszej działalności
  • przestrzenią budowania relacji, spotkań i rozmów lokalnej społeczności

Chcemy, żeby wszyscy czuli się do niej zaproszeni, dlatego w pracowni zapewnimy kompleksową dostępność.

Kolorowa grafika. Na niej napis: Dla osób z niepełnosprawnością słuchu, wzroku, intelektualną, ruchową. Tłumaczenie wydarzeń na polski język migowy, pętla indukcyjna, napisy, pomoce dotykowe, audiodeskrypcja, tekst łatwy do czytania i rozumienia, ograniczenie hałasu, pomoc asystenta, dostępność architektoniczna.

Jakie dostępne działania planujemy?

• Zajęcia psychoedukacyjne
  • Akademia Samorzeczników_ek
  • Spotkania autorskie
  • Spotkania koordynatorów
  • Wystawy i koncerty
  • Szkolenia z dostępności
  • Czytania sensoryczne
  • Klub Filmowy Adapter
  • Klub Seniora Bez Barier
  • Warsztaty artystyczne
  • Podcast o Dostępności

PRACOWNIA DOSTĘPNEJ KULTURY – WSPÓŁPRACA

Propozycja współpracy z Fundacją Katarynka.

Czego potrzebujemy? Wsparcia finansowego…. i rzeczowego.

• mebli (m.in krzeseł i stołów składanych do sali warsztatowej, kanap i foteli)
  • oświetlenia (wykorzystamy je w przestrzeni przyjaznej sensorycznej)
  • wyposażenia kuchni (m.in. blendery, płyty do gotowania, garnki, talerze)
  • oczyszczacza powietrze
  • miękkich puf do pokoju wyciszenia
  • nawilżacza i roślin doniczkowych
  • odkurzacza
  • flipcharta do prowadzenia warsztatów
  • przewijak

A co my możemy Wam zaoferować?

Kolorowe zdjęcie ze szkolenia. Osoby w czarnych opaskach na oczach. Chodzą z laskami i asystentami.

Warsztaty świadomościowe “W ciemności”

Podczas warsztatów przeniesiemy się do świata osób niewidomych. Założymy opaskę na oczy i poznamy świat osoby z niepełnosprawnością. Przekonamy się, jak to jest doświadczać rzeczywistości za pomocą dotyku dzięki tyflografikom.

Wybierzemy się na spacer z laską i asystentem_ką. Poznamy niewidomych_e samorzeczników_czki, którzy pokażą nam podstawy savoire-vivre i podzielą się swoimi doświadczeniami.

Nauczymy się przełamywać stereotypy i korzystać z inkluzywnego języka.

Kolorowe zdjęcie. Ola Szalek-Palmowska tłumaczy koncert na polski język migowy.

Warsztaty świadomościowe “W głuszy”

Czy ludzi można opuścić językowo? Nie dać im prawa do języka? Podczas warsztatów poznamy bliżej historię i Kulturę osób Głuchych oraz słabosłyszących.

Nauczymy się podstawowych znaków Polskiego Języka Migowego. Dowiemy się, jak można porozumiewać się z osobami niesłyszącymi, które na co dzień doświadczają problemów komunikacyjnych.

Na spotkaniu pojawią się samorzecznicy_ki, którzy_e podzielą się swoimi doświadczeniami i opowiedzą o swojej codzienności. Poznamy również podstawy savoire-vivre i urządzenia, które pomagają niesłyszącym w codziennym funkcjonowaniu.

Kolorowe zdjęcie z pokazu w KInie Nowe Horyzonty. Justyna Mańkowska prowadzi rozmowę z Danielem Jaroszkiem.

Dostępny pokaz filmowy, spektakl i wystawa – „Zobacz i usłysz”

Odwiedzimy różne instytucje kultury i poznacie bliżej osoby niewidome oraz niesłyszące.

Dowiemy się, na czym polega audiodeskrypcja podczas pokazu w kinie, poznamy kulisy dostępności w teatrze, a także weźmiemy udział w oprowadzaniu po wystawie z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.

Jest to niepowtarzalne i niezwykle ważne doświadczenie, bo żeby zrozumieć świat osób z niepełnosprawnościami, trzeba najpierw go doświadczyć.