Projekty - Aktywizacja

Otwieramy Klub Seniora Bez Barier. Działania kulturalne, społeczne, edukacyjne i integracyjne dla osób senioralnych.

Dwoje seniorów w kinie nowe horyzonty. Po lewej kobieta z krótkimi jasnymi włosami. Po prawej mężczyzna z siwymi włosami. Oboje noszą okulary, uśmiechają się do obiektywu. Na szyjach mają zawieszone na żółtych smyczach odbiorniki do audiodeskrypcji.

W 2024 realizowany będzie Klub Seniora Bez Barier, czyli cykl działań dla seniorów – w szczególności z niepełnosprawnościami ruchu, słuchu, wzroku. To seniorzy szczególnie narażeni na wykluczenie społeczne, ponieważ wiele działających klubów seniora mieści się w niedostępnych architektonicznie przestrzeniach, a oferta społeczna czy kulturalna jest niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Grupa docelowa to osoby w wieku powyżej 60 lat, zamieszkujące teren Wrocławia. Szczególnie ciepło zapraszamy seniorów z dzielnicy Krzyki na osiedlach Powstańców Śląskich, Gajowice i w okolicach.

W ramach projektu planujemy szereg działań kulturalnych, społecznych, edukacyjnych i integracyjnych. Zasadnicza część zadania będzie realizowana przez stałych pracowników lub współpracowników Katarynki. W skład zadania wchodzi organizacja:

• 10 dyżurów wsparcia technicznego dla seniorów,
  • 5 spotkań Klubu Filmowego z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na język migowy,
  • 5 warsztatów artystycznych, w tym teatralnych, rękodzielniczych, kreatywnego pisania,
  • 10 spotkań „Dobrostan” czyli spotkań psychoedukacyjnych,
  • 4 spacerów z oprowadzaniem z przewodnikiem z audiodeskrypcją po różnych częściach Wrocławia,
  • 1 spotkanie „Planszówki”.

Głównym celem projektu jest niwelowanie barier w dostępie do kultury wśród osób w wieku senioralnym, w tym z niepełnosprawnościami. Stymulowanie potrzeb poznawczych oraz nabywanie nowych umiejętności oraz aktywizacja poprzez pogłębianie wiedzy o lokalnej historii, sztuce, architekturze i przyrodzie.

Zadanie będzie realizowane od marca do grudnia 2024 roku.

Klub Seniora Bez Barier to projekt zorganizowany w ramach zadania publicznego „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w 2024 roku – Klub Seniora Bez Barier” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).