Projekty - ADAPTER

Projekty "ADAPTER IV. Film i Kultura bez barier" oraz "Adapter. Filmoteka bez barier. Kontynuacja".

Kolorowe zdjęcie. Kejt Łinslet trzyma w dłoni papierosa i patrzy przed siebie chłodnym spojrzeniem. Na dłoni ma skórzaną rękawiczkę, bladą cerę i usta pomalowane na czerwono. Na zdjęciu napis Projektantka. Poniżej biały pasek: na nim logotypy: Adapter, Fundacja Katarynka, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Poniżej napis: Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.Projekt „ADAPTER IV. Film i Kultura bez barier” jest dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt „Adapter. Filmoteka bez barier. Kontynuacja” w ramach programu rządowego „Kultura cyfrowa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

W ramach projektów dostosowujemy filmy dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, które później pojawiają się na naszym portalu ADAPTER.  ADAPTER to pierwsze na świecie kino w sieci stworzone dla niewidomych i niesłyszących odbiorców. Jest to autorski projekt Fundacji KATARYNKA. Na premiery filmowe zapraszamy w każdy czwartek o godzinie 20:00. Obecnie znajduje się tutaj blisko 400 filmów i materiałów audiowizualnych z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, część także z tłumaczeniem na PJM.

ADAPTER to najbardziej kultowe filmowe produkcje, największe nazwiska polskiego kina – do tej pory zamknięte dla głuchych i niewidomych kinomanów. Teraz dostępne za darmo, 24 godziny na dobę we własnym domu na laptopie lub tablecie. Są także filmy zagraniczne. Katalog ADAPTERA tworzą filmy różnych gatunków: od animacji, kina familijnego, poprzez dramat, filmy obyczajowe, sensację, aż po dokument i krótkie metraże.

Celem projektu jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do treści audiowizualnych filmowych i kulturalnych przez udostępnianie w okresie od 2021 roku do 2024 roku na ADAPTERZE rocznie 20 filmów pełnometrażowych, audiowstępów, fotosów oraz 30 materiałów z zakresu kultury. Materiały są promowane m.in. na profilu facebookowym oraz poprzez newsletter, który jest wysyłany do odbiorców, którzy zapisali się przez formularz zgłoszeniowy na stronie portalu.

Od 1 kwietnia 2023 roku do tej pory opublikowaliśmy już:

Filmy

Do każdego z filmów wykonaliśmy tłumaczenie na PJM we współpracy z Fundacją FONIS. Na ADAPTERZE można je znaleźć w zakładce Filmy/Dostosowanie/Język Migowy.

Materiały kulturalne

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Logotyp Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Kolorowy plakat informacyjny do projektu Adapter cztery. Film i kultura bez barier. Kolorowy plakat informacyjny do projektu Adapter. Filmoteka bez barier kontynuacja.