Wydarzenia - ADAPTER

Muzeum Powstania Warszawskiego. Korzenie pamięci, czyli rozmowy z potomkami Powstańców. Wywiad z Agatą Zaryan.

Kolorowe zdjęcie. Agata Zaryan siedzi i opowiada. Ma lekko rozchylone usta. W tle na okrągłym stoliku stoi mała lampka. Na zdjęciu napis: Korzenie pamięci, Agata Zaryan. Poniżej biały pasek, na nim logotypy: Fundacja Katarynka, Adapter, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundacja Katarynka zapraszają na rozmowy z potomkami Powstańców. Rozmowy pozwolą nam nam poznać Powstańców Warszawskich oczami ich bliskich: dzieci, wnuków, krewnych. Dowiemy się wiele o zwyczajach, rytuałach, zasadach, a także mądrościach i prawdach, jakie nosili w sobie Powstańcy Warszawscy. O tym czego się bali, czego pragnęli i dlaczego poszli walczyć. Z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na PJM!

Dzisiaj wieczorem na ADAPTERZE pojawi się rozmowa z Agą Zaryan, która jest wnuczką Jana Zarańskiego o pseudonimie „Zaza”. W wywiadzie wspomina swojego dziadka, kaprala podchorążego.

Aga Zaryan jest polską wokalistką jazzową i pierwszym polskim muzykiem, który podpisał kontrakt z Blue Note Records. Jej albumy zdobyły status złotej, platynowej i multiplatynowej płyty. W 2008 i 2012 roku została uhonorowana Fryderykiem, najbardziej prestiżową nagrodą polskiej branży fonograficznej. Została nominowana do tytułu Kobiety Roku 2008 przez Gazetę Wyborczą, jedną z najbardziej rozpowszechnionych gazet w Polsce. W latach 2007-2018 zdobywała tytuł Jazzowej Wokalistki Roku w dorocznym plebiscycie czytelników magazynu Jazz Forum.

Jan Zarański  to polski prawnik, dziennikarz i tłumacz. Żołnierz AK w czasie II wojny światowej, a w okresie PRL opozycjonista, członek Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. Ukończył studia na Wydziale Prawa Konspiracyjnego Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1943 był pracownikiem Wydziału Zachodniego Departamentu Spraw Zagranicznych Delegatury Rządu na Kraj, w tzw. Wydziale Zachodnim. Uczestniczył w powstaniu warszawskim podczas którego został ranny.

W 1945 podjął pracę jako asystent na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, w katedrze prawa międzynarodowego, jednocześnie był dziennikarzem działu zagranicznego „Gazety Ludowej”. Został aresztowany we wrześniu 1946 i skazany na karę 14 lat pozbawienia wolności pod fałszywym zarzutem kolaboracji z Niemcami. Zwolniono go cztery lata później. Pracował jako dziennikarz w Zachodniej Agencji Prasowej, tygodniku „Za i przeciw”, miesięczniku „Novum”, a od 1973 redagował niemieckojęzyczną wersję „Życia Warszawy”. Od lat 60. członek KIK w Warszawie.

Na ADAPTERZE znajdziecie więcej wywiadów, które powstały w ramach serii „Korzenie pamięci”.

Rozmowa z Andrzejem Wroną. 
Rozmowa z Kingą Rusin. 
Rozmowa z Cezarym Harasimowiczem.
Rozmowa z Conrado Moreno. 

 

Projekt „Adapter IV. Film i kultura bez barier” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.

Logotyp Ministerstwa Kultury.