Wydarzenia - Literatura

Europejska Noc Literatury 2023 z audiodeskrypcją. Spacer i czytania. Gabinet osobliwości. 19 sierpnia, godzina 17:30.

Grafika. Na czarnym tle fioletowa ikonka. Po prawej napisy dziewiętnasty sierpnia, godzina siedemnasta trzydzieści. Spacer z audiodeskrypcją. Europejska Noc Literatury. Poniżej logotypy wrocławskiego instytutu kultury, wrocław miasto spotkań, fundacja katarynka, mops, wrocław bez barier, państwowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Czas na literacką podróż i odrobinę historii podczas Europejskiej Nocy Literatury!  Kolejny raz wspólnie z Wrocławskim Instytutem Kultury zapraszamy na dostępny spacer i czytania podczas Europejskiej Nocy Literatury. W tym roku Europejska Noc Literatury odwiedzi osiedle Huby.

Dostępność: audiodeskrypcja 

Europejska Noc Literatury to coroczny festiwal literacki pozwalający uczestnikom samodzielnie stworzyć własny program wydarzeń. W dziesięciu ciekawych, często niedostępnych na co dzień miejscach spotkacie dziesięciu czytających. Każdy z nich będzie prezentował inny, wybrany przez kuratorkę tekst. Każdy tekst potrwa piętnaście minut, po których nastąpi kwadrans przerwy, a potem kolejne odczytanie tekstu – i tak dziesięć razy. Dzięki temu każdy z uczestników może zaplanować własną trasę i wysłuchać wszystkich, lub tylko wybranych, tekstów.

Kuratorką tej edycji jest Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty łączy temat „Gabinet Osobliwości”. Sylwia Chutnik to pisarka, kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, publicystka i promotorka czytelnictwa.

Kiedy?
19 sierpnia
godzina 17:30

Co czeka Was na tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury?

17:30-20:15 | spacer z audiodeskrypcją poprowadzi Szymon Maraszewski. W trakcie spaceru o pełnych godzinach odwiedzicie 3 czytania. Ostatnie czytanie rozpocznie się o godzinie 20:00.  Czytania odbędą się w Instytucie Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Browarze Mieszczańskim i Zajezdni Tramwajowej „GAJ”.

Browar Mieszczański
„Lato, gdy mama miała zielone oczy” | Tatiana Țîbuleac (Rumunia)   
wyd. Książkowe Klimaty, tłum. Dominik Małecki  
Czyta: Cezary Kosiński

Autorka kreśli portret bohatera wspominającego wakacje z matką, w czasie których nawiązał z nią prawdziwą i głęboką więź, co zmieniło jego postrzeganie siebie i tego, kim chce być. Țîbuleac w swojej debiutanckiej powieści w zmysłowy, pełen melodii, nienawiści i czułości sposób opowiada o relacjach z matką. Opowiada genialnie – jak nikt dotąd.   

Opis książki z wydawnictwa:
Aleksy, kipiący gniewem nastolatek, po ukończeniu szkoły zamierza pojechać z kolegami do Amsterdamu, zamiast tego jednak udaje się z matką na wieś do Francji. Mają spędzić razem lato. Ich trudna relacja powoli się odmienia, aż w końcu – na krótko – przechodzi w autentyczną bliskość. Po latach, już jako uznany artysta, Aleksy powraca pamięcią do dni spędzonych z mamą i w swoim wściekło-lirycznym monologu stopniowo – w serii retrospekcji i narkotycznych malarskich wizji – dociera do istoty tego, co wówczas przeżywał i czuł. 

Opis miejsca: 
Perła architektury przemysłowej pochodząca z XIX wieku. Początkowo warzono w nim piwo na potrzeby lokali wrocławskich, których właściciele nie chcieli ulec konkurencji ze strony piwowarstwa przemysłowego. Po roku 1945 browar działał pod nazwą Browar Mieszczański, a następnie jako Oddział Mieszczański przyłączony został do Wrocławskich Zakładów Piwowarskich. Doskonale zachowany zespół budynków cudem ocalał od wyburzenia na początku XXI wieku. Od 2004 roku stanowi alternatywne miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia. Prężnie działają tu: galerie sztuki, studio kulinarne, Teatr Ad Spectatores, studio fotograficzne oraz pracownie artystyczne, rzemieślnicze i architektoniczne. 

Instytut Pedagogiki i Psychologii UWr 
„Ta żałosna myśl, że nigdy więcej Cię nie zobaczę ” | Rosa Montero (Hiszpania)
wyd. Wyszukane, tłum. Wojciech Charchalis 
Czyta: Magdalena Kumorek

Autorka odkrywa przed nami na nowo Marię Skłodowską-Curie łącząc jej żałobę po śmiercimęża z własnym doświadczeniem straty. To refleksja o miejscu kobiet i zmieniających się czasach, które, chociaż przyniosły emancypację, to czasem wciąż przypominają XIX wiek. To również piękny list miłosny do tych, których już z nami nie ma.  

Opis książki z wydawnictwa:
Kiedy Rosa Montero odkrywa pamiętnik Marii Curie, który ta zaczęła pisać po śmierci męża, Pierre’a, w słowach Marii odnajduje echo własnego smutku. Na przestrzeni czasu obie kobiety doświadczają tego samego bólu w obliczu niewyobrażalnej straty. Ich głosy mieszają się ze sobą, by opowiedzieć historię odradzania się do życia. Bo życie jest tak potężne, że od pierwszych chwil rozpaczy pozwala się cieszyć chwilami radości. Rosa Montero za książkę Ta żałosna myśl, że nigdy więcej cię nie zobaczę została uhonorowana nagrodą Premio de la Crítica de Madrid 2014. 

Opis miejsca: 
Budynek mieszczący obecnie Instytuty Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego został zbudowany w latach 1901–1903 z przeznaczeniem na nową siedzibę Gimnazjum Św. Elżbiety. Projekt nowego gmachu wykonał wrocławski architekt Karl Klimm według idei nakreślonej przez Richarda Plüddemanna. Zbudowany na planie zbliżonym do litery “L” gmach ma przestronne sale wykładowe umieszczone w większości od strony dziedzińca. Bryła budowli ożywiona dzięki ryzalitom, dynamicznemu układowi dachów, finezyjnym szczytom i wieżyczkom oraz zróżnicowanym pod względem wielkości oknom, oddaje wiernie funkcje poszczególnych części gmachu. Dekoracja elewacji i wnętrza nawiązująca zarówno do tematyki chrześcijańskiej, jak i do świata antyku 

Na 2. piętrze znajduje się aula o wspaniałej drewnianej konstrukcji, ozdobiona niegdyś pięknymi secesyjnymi witrażami, barwnymi fryzami, malowidłami i rzeźbami. To właśnie to miejsce stanie się sceną jednego z czytań 19 sierpnia. Uwaga – wejście na 2. piętro możliwe jest tylko po schodach. 

Zajezdnia tramwajowa „GAJ”
„Poleciały w kosmos” | Ida Linde (Szwecja)
wyd. Lokator, tłum. Justyna Czechowska 
Czyta: Łukasz Orbitowski

Autorka opisuje rozmowę sióstr o ich matce i wysyła bohaterki dosłownie w kosmos. Linde opowiada o tym, że być razem w życiu to zawsze wybierać. O macierzyństwie przeżywanym na dwa różne sposoby i o dziecięcym pragnieniu akceptacji każdej inności, każdej oryginalnej formy wyrazu siebie.   

Opis książki z wydawnictwa:
Silja i Sontag poleciały w kosmos. Każda ze swojej rakiety, opowiadają historię o mamie Eleonore, matematyczce, wiecznie rozerwanej między miłością do różnych mężczyzn, miłością do pracy i miłością do córek. Życie sióstr naznaczone jest brakiem zakorzenienia. Dorosną w Cambridge, gdzie Eleonore wkrótce zostawi ich tatę, przeniosą się do Paryża i zamieszkają z Kleinem, którego Eleonore obdarzy wielkim uczuciem. W końcu trafią do Szwecji, do domu w stacji kolejowej, gdzie uczucie bycia w drodze nigdy ich nie opuści. 

Opis miejsca: 
Najstarsza działająca zajezdnia tramwajowa w mieście znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Ślężnej i Kamiennej. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 13.10.1902 roku i było zsynchronizowane z nowo otwartą linią tramwajową. Obiekt mocno ucierpiał w czasie wojny, jednak został odbudowany, a jego przeznaczenie się nie zmieniło. Obecnie w zajezdni stacjonują Pesy oraz Moderusy Beta. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Na spacery obowiązują zapisy: mailem na kontakt@fundacjakatarynka.pl, telefonicznie lub sms na 727 202 302 albo 501 399 966, lub sms na 507 507 129. Informację o miejscu zbiórki podamy przy zapisach.

Więcej informacji o Europejskiej Nocy Literatury 2023.

WAŻNE! Długość spaceru to koło 3,5 km (czas trwania to 3h z przerwami na czytania o pełnych godzinach). Ponadto jedno z czytań odbędzie się na drugim piętrze bez windy (chodzi o Instytut Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego).

Dofinansowano ze środków PFRON w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Projekt jest dedykowany osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności.