Projekty - Konferencja

Konferencja Kultura dla Wszystkich – odbiorcy w kryzysie zdrowia psychicznego. 24 maja 2023

Infografika - odbiorca kultury w kryzysie zdrowia psychicznego. Informacje z grafiki pokrywają się z treścią tekstu.

Fundacja Katarynka, Wrocławski Instytut Kultury i Biuro Wrocław Bez Barier zaprosiły pracowników instytucji kultury na czwartą edycję konferencji „Kultura dla wszystkich”. W tym roku konferencja powróciła do wrocławskiej Barbary.

Konferencja poświęcona była dostępności kultury dla osób w kryzysie psychicznym.  Porozmawialiśmy o dobrych praktykach w instytucjach i organizacjach związanych z kulturą oraz ich doświadczeniach w realizacji wydarzeń z i dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego.

Wśród gości i prelegentów znalazły się osoby zajmujące się dostępnością. Osoby, które włączają do swoich działań odbiorców w kryzysie zdrowia psychicznego i wdrażają rozwiązania w swoich instytucjach kultury. Wszyscy są zaproszeni!

Termin konferencji: 24 maja 2023, godz. 11:00 – 14:00.
Miejsce: Barbara, ul. Świdnicka 8b, 50-067 Wrocław.
Dostępność: tłumaczenie migowe, pętla indukcyjna, napisy na żywo

Zobacz transmisję z konferencji  z tłumaczeniem PJM i napisami na żywo.

Harmonogram konferencji

9:00-10:30 | Spotkania stolikowe, czyli dyskusje o potrzebach i dostępności
Część nietransmitowana w Barbarze. Brak wolnych miejsc!

Wyzwania kultury w obszarze kryzysu psychicznego
Spróbujemy zmapować potrzeby, które mają kadry kultury, ale także sami odbiorcy w kryzysie psychicznym, którzy chcą korzystać z kultury. Wytyczymy kierunki do pracy nad rozwiązaniami, które wesprą kadry kultury.

Narzędzia do działań kulturalnych z odbiorcami w kryzysie psychicznym
Chcesz pracować z osobami w kryzysie? Jesteś animatorem, edukatorem, arteterapeutą? Chcesz poznać narzędzia do działań? Masz swoje metody i chcesz pokazać je innym? Ten stolik jest dla Ciebie.

Praca z młodzieżą w kryzysie psychicznym
To nie jest kwestia wyboru, tylko kwestia rzeczywistości. Młodzież, która pojawia się w miejscach kultury często doświadcza kryzysu psychicznego. Co brać pod uwagę w pracy animatora, edukatora, przewodnika. Jakie problemy i obszary są najważniejsze, jak reagować, jak rozmawiać i reagować.

10:30-11:00 | Przerwa kawowa i rejestracja (bez transmisji)

11:00-11:30 | Rozpoczęcie konferencji
Dlaczego dostępność może wspierać osoby w kryzysie zdrowia psychicznego? Przemówienia i krótkie wystąpienie samorzeczniczki.

Prowadzenie: Justyna Mańkowska (Fundacja Katarynka)
Występują: Dominika Kawalerowicz (Wrocławski Instytut Kultury) i samorzeczniczka Elżbieta Jakubiec

11:30-12:30 | Narzędzia i zasoby. Jak tworzyć działania z i dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego – prelekcje
Prowadzenie: Magda Brumirska-Zielińska (Fundacja Katarynka). Występują:

Anna Kwiatkowska (Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ)
„Bosko się żyje, czyli teatr w szpitalu psychiatrycznym”

Anna Janus (dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu) i samorzeczniczka Liliana Borycka (asystentka zdrowienia i wolontariuszka w roli Żywej Książki. Tytuł wystąpienia: „Rola Żywej Książki w projekcie Żywa Biblioteka Wrocław”

Magdalena Gawrońska (Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka)
Tytuł wystąpienia: „Muzeoterapia”

12:30-12:40 | Przerwa kawowa

12:40-13:30 | Prezentacje dobrych praktyk z otwartego naboru
(format Pecha Kucha: 20 slajdów po 20 sekund, max czas trwania 7 minut)
Prowadzenie: Agnieszka Marcinowska (Wrocławski Instytut Kultury)

Natalia Szemis (Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego – Szpital Wolski w Warszawie)
„Oswajanie codzienności – lokalne instytucje kultury jako zasób terapeutyczny”

Jagoda Murzak (Otwarte Pracownie Plastyczne im E. Gepperta)
„Doświadczenia z pracy z osobami w kryzysie psychicznym w Otwartych Pracowniach Plastycznych im. E. Gepperta”

Martyna Stec (Certyfikowana Nauczycielka Projektu Bohaterskiej Wyobraźni Philipa Zimbardo)
„Jak pracować z dziećmi i młodzieżą w edukacji filmowej w obszarze zdrowia psychicznego?”

Ilona Zakowicz (Fundacja Opieka i Troska)
„Centra Aktywności Lokalnej jako przestrzeń budowania dobrostanu psychicznego”

Barbara Stelmachowska (La Loba Design Lab)
„Tu i teraz. Lepienie z gliny jako praktyka odpoczynku”

Dominika Kopańska (doktorantka UMCS w Lublinie i Dziennikarz, redaktor w Integracji)
„Co, gdy nie mam głowy na bycie w kulturze?”

13:30-14:00 | Sesja pytań i odpowiedzi do prelegentek. Podsumowanie stolików i konferencji.
Prowadzenie: Justyna Mańkowska

Partnerami wydarzenia są Fundacja Opieka i Troska i Fundacja Kultury Bez Barier. Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.