Projekty - Dostępność

12. urodziny Fundacji Katarynka - Dostępny piknik kulturalny. 22 maja 2022

podwórko impartu we wrocławiu. zdjęcie tłumu ludzi zrobione ze sceny. W pierwszym rzędzie pracownicy i współpracownicy Katarynki. Za nimi ponad sto osób - uczestnicy katarynkowych wydarzń.

Dziesiąte urodziny Fundacji wypadały bardzo niekorzystnie – w 2020 roku, czyli na samym początku pandemii COVID-19. Byliśmy zmuszeni odwołać nie tylko nasze stałe wydarzenia, takie jak pokazy kinowe z audiodeskrypcją i napisami, ale zrezygnowaliśmy też z hucznego obchodzenia naszej dziesiątej rocznicy.

Po pandemii zauważyliśmy znaczne obniżenie liczby osób z niepełnosprawnościami korzystających z kultury. Naszym celem na 2022 rok było zachęcenie do powrotu do aktywności w wydarzeniach kulturalnych. Wierzymy, e uznaniu kultura jest niezbędna do rozwoju, integracji osób pełnosprawnych i osób z różnymi potrzebami, nauki o sobie i innych, umacniania więzi społecznych.

Zależało nam na zorganizowaniu swobodnego spotkania, podczas którego moglibyśmy spędzić na luzie czas z odbiorcami naszych wydarzeń. Porozmawiać, wziąć wspólnie udział w warsztatach, zintegrować się i zaprosić na nasze nadchodzące wydarzenia. Dlatego zorganizowaliśmy rodzinny, dostępny piknik integracyjny z wieloma atrakcjami.

W pikniku urodzinowym wzięły udział osoby z niepełnosprawnościami wraz z rodzinami oraz osoby pełnosprawne.

Wydarzenie promowaliśmy za pomocą naszej strony internetowej, profilu na Facebooku, mailingu do współpracujących z nami instytucji i organizacji, zaproszeń skierowanych do osób naszych odbiorców i współpracowników, a także za pomocą newslettera.

Impreza odbyła się w niedzielę 22 maja 2022 r. na podwórku Impartu przy ulicy Mazowieckiej 17 we Wrocławiu.

Wśród atrakcji znalazły się:

• potańcówka z lekcją tańca
  • pokaz filmowy z audiodeskrypcją
  • warsztaty kulinarne
  • pokazy cyrkowe dla dzieci
  • sensoryczno-plastyczne warsztaty dla dzieci
  • animacje dla dzieci

Wszystkie atrakcje były tłumaczone na polski język migowy. Podczas potańcówki i pokazu filmowego wykorzystaliśmy pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących. Dzięki współpracy z wrocławską Współdzielnią oznaczyliśmy miejsca niebezpieczne kontrastową taśmą o wyczuwalnej pod butami fakturze.

Projekt Dostępny Piknik Kulturalny dofinansowano ze środków Gminy Wrocław w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.