Blog - Kultura

Gościni podcastu Katarynki - Anna Rutz

Jak się nazywasz?  

Anna Rutz.

Co robisz na co dzień?

Na co dzień pracuję w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza jako Kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. Po pracy etatowej prowadzę także szkolenia z zakresu dostępności oraz komunikacji z osobami o różnych potrzebach.

Czym dla Ciebie jest dostępność?

Dostępność to podstawowe prawa człowieka, jak prawo do wody, do odpoczynku czy do oddychania. Absolutny klucz do pełnej niezależności wielu osób, nie tylko tych z niepełnosprawnościami.

Czym dla Ciebie jest samorzeczniczka? Czy utożsamiasz się z tym określeniem?

Niekoniecznie, zajmuję się dostępnością zawodowo, w pracy, natomiast staram się skupiać w tej pracy na różnych potrzebach, nie tylko tych związanych z moją niepełnosprawnością.

Co chciałabyś, aby uległo poprawie w kwestii dostępności?

Przede wszystkim sposób traktowania dostępności, nie jako kwestia „dobrego serca” czy „empatii”, mówienia o niej jako o obowiązku publicznym każdego i każdej z nas. Chciałabym, by przestać traktować dostępność jako coś charytatywnego, wynikającego ze współczucia. A zacząć myśleć o niej jak o rzeczywistości koniecznej do osiągnięcia, by zagwarantować wszystkim ludziom podstawowe wolności.

Jakie rozwiązania technologiczne pomagają Ci w życiu codziennym?

Trudno mi odpowiedzieć. Nie korzystam z technologii asystujących. Lubię wszelkie ciekawostki związane z nowymi mediami.

Jak dbasz o swój dobrostan? 

Staram się rozpoczynać dzień ćwiczeniami oddechowymi i dobrym śniadaniem, a wieczorem obowiązkowo joga i medytacja, w weekendy koniecznie pływanie ☺ Gdy jest mi trudno, mam swoją bazę przyjaciół i rodziny, którzy są najukochańsi w świecie i mnie wspierają ☺

Jak lubisz spędzać wolny czas?

Przede wszystkim spędzając czas z bliskimi mi osobami lub relaksując się przy dobrej książce bądź filmie. A gdy dopisuje pogoda, zdecydowanie uwielbiam spacery po lesie lub medytację nad jeziorem.

Jakie masz marzenia/plany, które chcesz zrealizować w przyszłości?

To związane z moją sferą prywatną, dlatego na razie nie zdradzę 😉

 

Zadanie jest współfinansowane ze środków PFRON otrzymanych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z siedzibą we Wrocławiu.