Wydarzenia - Literatura

Spotkanie autorskie z Ewą Plutą "Wrocławianki. Książka herstoryczno-artystyczna". Z audiodeskrypcją. 19 grudnia.

Kolorowa grafika. Po lewej stronie Ewa Pluta w białej koszulki i krótkich, kręconych blond włosach. Jest ubrana w białą koszulę. Po prawej napisy: Literatura dla wszystkich. Spotkanie autorskie z Ewą Plutą i dyskusja o książce. Wrocławianki. Książka herstoryczno-artystyczna. Dziewiętnasty grudnia dwa tysiące dwadzieścia dwa, siedemnasta trzydzieści, Proza, Przejście Garncarskie 2a. Poniżej różowo-fioletowy pasek z logotypami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Katarynka, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury UNSESCO, Rok dobrych relacji dwa tysiące dwadzieścia dwa.

Fundacja Katarynka zaprasza na spotkanie autorskie z Ewą Plutą i dyskusję o książce „Wrocławianki. Książka herstoryczno-artystyczna”. Wydarzenie jest dostosowane za pomocą audiodeskrypcji. Podczas spotkania posłuchamy również fragmentów książki. Dyskusja odbędzie się po rozmowie z autorką. Klub Proza jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Na miejscu znajdziecie również toaletę dla osób z niepełnosprawnościami.

O książce:
To pierwsza w dziejach Wrocławia publikacja poświęcona tylko kobietom. Żyły w różnych okresach. Niemki i Polki. Katoliczki, protestantki, żydówki. Kobiety heteronormatywne i nieheteronormatywne. Zajmowały się zawodami artystycznymi, były działaczkami społecznymi, lekarkami, naukowczyniami, sportowczyniami, przedsiębiorczyniami. Żonami, partnerkami, matkami. Część z nich stała się emigrantkami lub uchodźczyniami. W świecie zdominowanym przez mężczyzn potrafiły zawalczyć o swoją pozycję, przełamać społeczne tabu, kształcić się mimo zakazu studiowania, przeciwstawić się nazistom. Ich biografie odzwierciedlają ważne aspekty społeczne i powolny proces emancypacji kobiet w patriarchalnym społeczeństwie.

Klub Proza
Przejście Garncarskie 2

19 grudnia
godzina 17:30-19:00

Wstęp jest darmowy.
Zapisy pod adresem: kontakt@fundacjakatarynka.pl lub telefonem 725 211 301 lub 797 122 452. Możliwa rezerwacja miejsc siedzących.

Przystanek Rynek
Tramwaje: 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 20, 33
Autobusy: D, K, 102, 132, 142, 144

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Literatura dla wszystkich”. Projekt organizowany w ramach programu rządowego Promocja Literatury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.