Wydarzenia - Kultura

Rozmowa. Dostępne Rozmowy o Filmach SLOT360 - "Turysta". Z PJM. Online, 3.10.2020, 18:00.

Po lewej plakat filmu Turysta. Po prawej Andrzej Horyza.

Rozmowa tłumaczona na PJM.

Link do spotkania: https://zoom.us/j/96212975749
Zapisz się, aby otrzymać przypomnienie: https://forms.gle/eJdBqXexQZkUjgsJA
Film z audiodeskrypcją i napisami zobaczysz za darmo tutaj: https://adapter.pl/filmy/turysta/
Z tłumaczeniem na Polski Język Migowy: https://adapter.pl/filmy/turysta-pjm/

Już po raz ostatni w tym sezonie zapraszamy Was do wspólnej dyskusji o filmie z Andrzejem Horyzą – tak, jak robiliśmy to zwykle w festiwalowej wozowni.
Wyjątkowość tych spotkań polega nie tylko na tym, że można dołączyć z dowolnego miejsca, bo odbywają się na zoomie. Zapraszamy do nich również szczególnie osoby niewidzące i niesłyszące. Filmy, o których rozmawiamy, są nieodpłatnie udostęnione na portalu Adapter.pl z audiodeskrypcją i napisami, a podczas rozmowy będzie z nami tłumacz migowy. W wydarzeniu – podobnie jak na festiwalu – pomaga nam Fundacja Katarynka w ramach „Ścieżki zmysłów na Slocie”.

Tak do rozmowy o filmie „Turysta” (Force majeure) Rubena Östlunda zaprasza Andrzej Horyza, prowadzący:
Kim jesteśmy naprawdę? Czy znamy samych siebie? Czy jesteśmy zaznajomieni z naszym wizerunkiem? Co może nam uświadomić sytuacja kryzysowa? Czy zawsze będzie to dla nas zaskoczeniem?To film, który dla mnie jest współczesnym wariantem „Lorda Jima”. Tak jak tamta książka była ważnym głosem na czas kryzysu, tak i „Turysta” może nas poprowadzić ku ważnym wnioskom w czasach, które przeżywamy. Porozmawiajmy o tym.

O FILMIE: Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?