Wydarzenia - ADAPTER

Współpraca ze znaną Grupa Filmową Darwin. Wielkie konflikty z audiodeskrypcją, napisami i PJM.

Kolorowe zdjęcie. Zbliżenie na twarz mężczyzny, który wciela się w rolę węża. Jest pomalowana na biało. Mężczyzna patrzy przed siebie przerażonym, dzikim wzrokiem. Na twarzy maluje się grymas. Ma lekko rozchylone usta, obnaża zęby. Na twarzy ma krótki, okrągły zarost. W tle drzewa. Na zdjęciu napis Adam vs Wąż. Grupa Filmowa Darwin. Poniżej biały pasek, na nim logotypy Fundacja Katarynka, Adapter, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwo Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.

Przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego. Marzec to najbardziej depresyjny miesiąc w roku, dlatego przyda nam się trochę śmiechu. Przed Wami trzy pierwsze odcinki z serii „Wielkie konflikty” Grupy Filmowej Darwin. Oczywiście z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem na PJM!

Trzy odcinki z serii „Wielkie konflikty” znajdziecie w zakładce Kultura w kategorii Satyra. Kim jest ekipa z Grupy Filmowej Darwin? Darwini to grupa, która została założona Jana Jurkowskiego i Marka Hucza, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Nazwa nawiązuje do teorii ewolucji Karola Darwina. Są to wybitni satyrycy, o których w naszym kraju trudno.

Odcinek pierwszy – Kopernik vs uczeni
Mikołaj Kopernik i dwaj uczeni – Czesław oraz Miłosz, przechadzają się ulicami Fromborku, rozmawiając ze sobą i zajadając się pierniczkami. Kiedy Kopernik przedstawia pozostałym swoją teorię na temat Układu Słonecznego, uczeni zgadzają się z nim i popierają jego słowa. Jednakże, kiedy Mikołaj planuje opublikować swoje twierdzenie i podzielić się nim ze światem, Czesław i Miłosz zmieniają zdanie i próbują dowieść, że się myli.
Link: https://adapter.pl/kultura/g-f-darwin-kopernik-vs-uczeni/

Odcinek drugi – Adam vs Wąż
Adam konfrontuje się z Wężem, który często spotyka się z żoną mężczyzny, Ewą, i kusi ją do skosztowania zakazanego owocu. Wąż bezczelnie odpowiada na każdy argument Adama, co ten natomiast kontruje przemocą, okładając kusiciela. Rozwiązanie tego sporu może nie być takie łatwe.
Link: https://adapter.pl/kultura/g-f-darwin-adam-vs-waz/

Odcinek trzeci – Jezus vs Bóg
Według członków Grupy Filmowej Darwin Jezus przybywa do nieba po swoim ukrzyżowaniu. Spotyka tam swojego ojca, Boga, który wyraźnie nie jest zadowolony z przybycia syna. Jak się okazuje, słowa Pisma Świętego niespecjalnie oddają to, jakie plany wobec Jezusa miał Pan.
Link: https://adapter.pl/kultura/g-f-darwin-jezus-vs-bog/

Projekt „Adapter IV. Film i kultura bez barier” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.