Wydarzenia - ADAPTER

Współpraca z Tomaszem Bagińskim. Animacje producenta serialu "Wiedźmin" z audiodeskrypcją i napisami.

Kolorowy kadr z animacji: Pielgrzym stoi tyłem. Patrzy na czarną planetę z czerwonymi spękaniami. Obserwuje to zjawisko z sąsiedniej planety.

Na Adapterze pojawiła się animowana triada Tomasza Bagińskiego z audiodeskrypcją i napisami. Jedną z proponowanych przez nas animacji jest „Katedra”, czyli polski film animowany (nominowany do Oscara) w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Scenariusz napisał reżyser, inspirując się opowiadaniem Jacka Dukaja o tym samym tytule. Na Adapterze znajdziecie również inne dostosowane przez nas animacje Bagińskiego, takie jak „Sztuka spadania” i „Kinematograf”.

Katedra
Animacja stworzona w wolnych chwilach przez białostoczanina, niedoszłego studenta ASP i architekta, który przerwał edukację po trzecim roku studiów, okazała się ogromnym sukcesem. Film zdobył wiele nagród na festiwalach, a ukoronowaniem popularności była nominacja do Oscara w kategorii krótki film animowany.

W animacji można dostrzec wiele estetycznych tropów. Takim najbardziej charakterystycznym jest malarstwo Zdzisława Beksińskiego widoczne szczególnie w sposobie ukazania budynku katedry i jej otoczenia. Ale przywołać też można malarstwo barokowe z jego umiejętną grą światła i cienia, np. w dziełach Rembrandta. Katedra z animacji posiada oczywiście wszystkie znamienne cechy stylu gotyckiego, ale charakterystyczne jest także zamiłowanie Bagińskiego do biomorficznych kształtów znanych chociażby z architektury Antonio Gaudiego. Tropów artystycznych można tutaj wyszukać znacznie więcej – jednym z nich może być także inspiracja wydawaną w schyłkowym PRL-u serią komiksową Rork Adreasa Martensa o siwowłosym magu.

O pozycji jaką zdobyła ta animacja może świadczyć fakt, że amerykańskie Studio Walta Disneya zwróciło się do autora z prośbą o możliwość prezentowania filmu na seminariach dla
grafików jako filmu instruktażowego.

Kinematograf
„Kinematograf” to polski film animowany z 2009 roku w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Jest on również autorem scenariusza napisanego na podstawie komiksu Mateusza Skutnika z cyklu „Rewolucje”. Animacja zdobyła nagrody na festiwalu w Łodzi i Stuttgarcie. Francis, skromny miejski urzędnik i wynalazca samouk miał – wydawałoby się – wszystko. Wielki dom w małym mieście, dużo wolnego czasu i kochającą żonę. Niestety miał też obsesję na punkcie wynalazków. Najnowszy wynalazek Francisa miał być rewolucją. Miał zmienić świat, rozpocząć nową epokę. Francis był perfekcjonistą więc cyzelował każdy jego element, każdy detal z precyzją spotykaną tylko u geniuszy i szaleńców. Nazwał swój wynalazek kinematografem. Francis, wierzył, że kiedy ukończy pracę będzie szczęśliwy. Zapomniał tylko, że żadne szczęście nie trwa wiecznie

Sztuka spadania
„Sztuka spadania” to polski film animowany z 2004 roku. Obraz zdobył wiele nagród na festiwalach m.in. w Stuttgarcie, Linzu i Teheranie. Jest też laureatem Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej BAFTA w kategorii Animowany film krótkometrażowy. Atol. Zapomniana baza wojskowa gdzieś na Pacyfiku. Wysyłani są tam zasłużeni oficerowie, których wojsko nie może się jeszcze pozbyć, a którzy w wyniku wypełnionych misji stracili rozum i kontakt z rzeczywistością. Tam w oddaleniu od cywilizacji, praw i kodeksów pielęgnują swoje dziwactwa. Sierżant Al pielęgnuje miłość do młodych i dzielnych żołnierzy. Doktor Friedrich pielęgnuje swój talent fotograficzny. A stary, psychicznie zagubiony Generał tworzy sztukę. Nie na papierze i nie na płótnie… Inaczej.

Projekt „Adapter IV. Film i kultura bez barier” dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.