Publikacje - Edukacja

Dostępność Plus. Poradnik dla kultury. Fundacja Kultura bez Barier i Fundacja Katarynka.

Rysunek: Białe tło. Czarne kreskówkowe ludziki na wystawie, między innymi osoba niewidząca z laską, kobieta na wózku. Na ścianie wiszą obrazy. Dookoła pojawiają się żółte chmurki z napisami: audiodeskrypcja, PJM

autorka ilustracji: Gosia Tchorzewska – GoTek rysuje

Fundacja Kultura bez Barier wraz z ekspertami i organizacjami zajmującymi się dostępnością przygotowała specjalny poradnik dostępności. Zostawia w nim wiele wskazówek, linków i przykładów wdrożonej dostępności.

Co możemy zrobić, żeby instytucje kultury były bardziej dostępne? Jak przygotować wystawę lub warsztat artystyczny, aby spełniał standardy dostępności? Jak wprowadzać w życie dobre praktyki? Odpowiedź na te pytania i cenne wskazówki dotyczące dostępności znajdziecie w tym wyjątkowym poradniku.

Poradnik powstał z pomocą Ani Żórawskiej i Roberta Więckowskiego, a także naszej niezastąpionej wiceprezeski Justyny Mańkowskiej, która jest współautorką poradnika, Tomasza Włodarskiego oraz Pauli Cypruan z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Za oprawę graficzną odpowiada Magda Pawluczuk.

Cytując wiceminister Małgorzatę Jarosińską-Jedynak.

Publikacja którą dziś oddajemy to kolejny element, który mamy nadzieje przyczyni się do osiągania coraz liczniejszych dostrzegalnych efektów Programu Dostępność Plus. Od 3 lat, dzięki środkom unijnym i krajowym, usuwamy bariery i zapewniamy dostępność w aspekcie architektonicznym, cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym w budynkach wielorodzinnych, szpitalach, szkołach, transporcie publicznym, urzędach, czy w przestrzeni publicznej miast – chcemy żeby do tego grona jak najliczniej dołączały instytucje kultury.

Link do poradnika poniżej:

Dostępność Plus – poradnik dla kultury – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Poradnikowi patronują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu