Projekty - Kultura

Teatr dla wszystkich. Dostępne spektakle teatralne na Dolnym Śląsku w 2021 roku.

Scena teatralna. Tłumaczka Ela Resler siedzi na krześle. W tle dekoracje i wielki napis Alicja.

Dzięki projektowi  „Teatr dla wszystkich” teatry na Dolnym Śląsku stały się w 2021 roku miejscami otwartymi na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Dostosowania

Dostosowaliśmy 5 spektakli z repertuaru trzech teatrów we Wrocławiu i Jeleniej Górze (Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Teatr im C.K. Norwida w Jeleniej Górze). Stworzyliśmy audiodeskrypcje, a także napisy dla niesłyszących oraz tłumaczenie na język migowy.

Odbiorcy z niepełnosprawnością wzroku mogli wziąć udział w spektaklach dzięki odbiornikom do audiodeskrypcji, która była odczytywana na żywo przez lektora podczas spektakli.

Osoby z niepełnosprawnościami słuchu korzystały z pętli indukcyjnej, tłumaczenia PJM i napisów.

Wszystkie wydarzenia odbyły się na żywo i miały charakter integracyjny. Dostosowane spektakle były wystawieniami repertuarowymi, otwartymi dla szerokiej publiczności. Dzięki temu miłośnicy teatru potrzebujący dostosowania mogli pierwszy raz zapoznać się z pięcioma popularnymi przedstawieniami, wystawianymi na lokalnych scenach od wielu lat.

Alicja w kapitolu. Wiola pomaga uczestniczke założyć słuchawkę do odbioru audiodeskrypcji.

Spektakle

  1. „Białe małżeństwo” (Teatr Polski we Wrocławiu), 15.10.2021 r. Spektakl z audiodeskrypcją , tłumaczeniem PJM i pętlą indukcyjną.
  2. „Mayday” (Teatr Polski we Wrocławiu), 29.10.2021 r. Spektakl z audiodeskrypcją, tłumaczeniem PJM, napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną
  3. „Alicja w Krainie Czarów” (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu), 02.12.2021 r. Spektakl z audiodeskrypcją , tłumaczeniem PJM i pętlą indukcyjną. Spektakl dla młodszych widzów.
  4. „Mock. Czarna burleska” (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu), 09.12.2021 r. Spektakl z audiodeskrypcją , napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną
  5. „Scrooge. Opowieść wigilijna” (Teatr im C.K. Norwida w Jeleniej Górze), 12.12.2021 r. Spektakl z audiodeskrypcją , tłumaczeniem PJM i pętlą indukcyjną.

Taetr kapitol przed spektaklem Mok czarna burleska. Magda podaje jednej z uczestniczek odbiornik do audiodeskrypcji.

Dostosowanie spektakli realizowano w ramach projektu „Teatr dla wszystkich. Dostępne spektakle teatralne na Dolnym Śląsku”. Dofinansowano ze środków PFRON w dyspozycji UMWD.