Projekty - Kultura

Kultura dla wszystkich. Oferta kulturalna bez barier we wrocławskich instytucjach kultury

Niewidomy uczestnik zajęć w Synagodze pod Białym Bocianem dotyka chanukijęProjekt „Kultura dla wszystkich” ma na celu tworzenie oferty kulturalnej bez barier we wrocławskich instytucjach kultury. Realizujemy go poprzez organizację wydarzeń kulturalnych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

Działania takie Fundacja rozpoczęła we Wrocławiu w 2016 roku.

Co roku rozwijamy ofertę kulturalną miasta o kolejne wydarzenia i dostępne instytucje.

W 2019 roku w ramach projektu zorganizowane zostały:

  • pokazy filmowe z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w kinie Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskim Centrum Filmowym
  • spektakle teatralne z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Wrocławskim Teatrze Lalek i Centrum Sztuki Impart
  • oprowadzania z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy we wrocławskich muzeach: Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Archeologicznym, Pawilonie Czterech Kopuł, Muzeum Etnograficznym i Synagodze pod Białym Bocianem.

W ramach projektu stworzono także dostosowania: audiodeskrypcje i napisy dla niesłyszących do filmów, audiodeskrypcje i tłumaczenia na PJM (Polski Język Migowy) do spektakli teatralnych, scenariusze zajęć muzealnych dla niewidomych i niesłyszących, audiodeskrypcje  do eksponatów oraz pomoce dotykowe dla niewidomych.

KonfeNa scenie siedzi pięcioro prelegentów. Po lewej stoi tłumaczka języka migowego. Sala pełna widzów. W ramach projektu odbyła się także konferencja „Kultura dla wszystkich. O dostępności dla osób z niepełnosprawnościami” poświęcona  wymianie wiedzy o dobrych praktykach i standardach kultury bez barier w Polsce. Konferencja została objęta patronatem Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Projekt jest finansowany ze środków PFRON w dyspozycji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

Galeria zdjęć z konferencji 22.11.2019 „Kultura dla wszystkich” w Barbarze, ul. Świdnicka, Wrocław (fot. Isabelle Knispel, Marcin Szczygieł)