Projekty - Kultura

Jak tworzyć dostępne wydarzenia dla osób w kryzysie psychicznym? Otwieramy się na nowe działania!

Kolorowa grafika. Czarny średnik na żółtym tle.

Dostępność kultury dla odbiorców kryzysie zdrowia psychicznego to temat, który jest odpowiedzią na potrzebę sygnalizowaną przez instytucje kultury we Wrocławiu. Jak tworzyć dostępność dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego? Jak zmienić ich społeczne postrzeganie i walczyć ze stereotypami? Na te pytania próbujemy poznać odpowiedź już od kilku tygodni, odkąd rozpoczęły się nasze intensywne szkolenia.

Chcemy poszerzać naszą działalność i zdobyć wiedzę, która pozwoli nam tworzyć dostępność również dla osób w kryzysie. W rankingu stygmatyzacji zaburzeń psychicznych przez społeczeństwo na pierwszy miejscu są uzależnienia, potem schizofrenia, inne choroby, inne zaburzenia i na końcu depresja (która została społecznie najbardziej znormalizowana).

Podczas szkoleń dowiedzieliśmy się wiele o klasyfikacji zdrowia psychicznego, a także czym różni się kryzys psychiczny od choroby psychicznej, a także poznaliśmy semantyczny i behawioralny savoire vivre dla osób w kryzysie psychicznym. Obalaliśmy szkodliwe społecznie stereotypy. Zdobyliśmy również wiedzę z zakresu interwencji, poszukiwania pomocy, podejmowania współpracy z szpitalami, centrami zdrowia psychicznego, prywatnymi podmiotami medycznymi i innymi ośrodkami.

Za nami już dwa warsztaty:
Zespół terapeutek i psycholożek z Fundacja Opieka i Troska omówił podstawowe potrzeby i scharakteryzował nam osoby chorujące psychicznie. Dostaliśmy też pakiet informacji jak reagować i komunikować się w sytuacjach trudnych. Szkolenie dla pracowniczek/ków kultury z różnych działów odbyło się w Barbarze.

Olga Michalik z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie podzieliła się z nami swoimi dobrymi praktykami w pracy z osobami w kryzysie zdrowia psychicznego, pokazała nam praktyczną perspektywę do wdrożenia do naszych instytucji kultury. Szkolenie odbyło się w Klubie pod Kolumnami, a my zaprosiliśmy do działania pracowniczki/ków merytorycznych.

Przed nami kolejne spotkania i ważne działania. Dziękujemy Wrocławskiemu Instytutowi Kultury oraz Biuro Wrocław bez Barier za współpracę i wsparcie w tym projekcie.

Najbliższe szkolenie z dostępności instytucji dla osób w kryzysie psychicznym odbędzie się 21 kwietnia. Szkolenie poprowadzi Klaudia Zakowicz, psycholożka z Centrum Zdrowia Psychicznego i Fundacji Opieka i Troska. W programie: podstawowe informacje o kryzysach zdrowia psychicznego. Jak walczyć w własnymi stereotypami? Jak rozmawiać z osobami w kryzysie? Jak reagować w sytuacjach trudnych i kryzysowych – nie eskalując i dbając o własne bezpieczeństwo?

Gdzie?
Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław.

Kiedy?
21 kwietnia 2023
10:00-15:00

Wstęp jest darmowy.

W szkoleniu mogą wziąć udział pracownicy wszystkich działów. Liczba miejsc jest ograniczona.

Chcesz zapisać się na szkolenie? Wypełnij formularz.